»Knjiga, zlasti leposlovna, je civilizacijski skok omogočila ne samo zato, ker omogoča pretok informacij in podatkov od možganov do možganov, temveč tudi, ker branje usposablja ljudi za sprejemanje vedno novih informacij in znanj, spodbuja njihovo radovednost in tudi ambicioznost, njihovo željo po primerjanju z zgledi in odkrivanju novega. Hkrati pa spodbuja in razvija zmožnost empatije bralcev.«
»Ker bomo tako umrli pametnejši, kot smo se rodili.«
»Vsak, ki bo prebral knjigo, bo pridobil novo znanje in iz tega ustvaril nekaj novega. Tako gre družba naprej.«
»Imajo neko globlje spraševanje, saj ljudje še zdaleč nismo prišli do konca nekih temeljnih vprašanj, a smo nenadoma opazili, da ta vprašanja peljejo še globlje, kot se nam je dozdevalo.«
»Knjigo Guya Standinga Prekariat: nevarni novi razred bi morali prebrati vsi: delodajalci in delojemalci, krojači javnih politik in njihovi izvajalci, politične stranke in sindikati, mladi in stari, ženske in moški …«
»Drugače ni nikoli bral, globoko je preziral vse duhovne zadevščine; toda tule je bilo znanje, vsa čutila so se mu napela, ko je bral, požiral obe knjigi, vse je prepoznaval s telesom, prodiral v besede, podoživljal njihov najgloblji pomen, zavrtal oči skozi knjigo v neskončnost, vpijal znanje, kakor stenj vsrkava olje.«
»Pri knjigah se mi zdi pomembno tudi to, da v svetu hitrih informacij...«
»Slovensko predsedstvo je branje knjig iz vseh držav članic postavilo v središče javnega prostora, tako fizičnega kot digitalnega. Sedemindvajset literarnih del bralce po vsem svetu spodbuja k razmisleku in pogovoru o tem, kar smo, od kod prihajamo in v kakšni prihodnosti si želimo živeti.«
»Branje je avantura duha. Najprej, ko bereš, si sam – po možnosti v tišini. In lahko zlezeš noter vase. Potem spoznavaš svet. Toliko sveta in različnih ljudi, kot je v knjigah, mi v realnem življenju ne moremo spoznati. In toliko odmevov, kolikor lahko zaslišimo v svoji duši, ko preberemo nekaj, kar se nas dotakne, je tudi na kakšen drug način težko, če ne celo nemogoče.«
»Phillips in Kovač menita, da moramo ubraniti 'pomen dolgega branja in celih knjig, ki niso razsekane na posamezna poglavja, izgubljene v /…/ podatkovnih bazah'.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju